فتح الله گولن منحیث یک فرد

فتح الله گولن در قریه کوروجوک  ولسوالی حسن قله ولایت ارزوروم  چشم به جهان گشود. نبوغ و ذکاوت او در یک خانواده متدین و روشن فکر، تحت تاثیر و با توجه عمیق پدرکلان، مادر کلانش مونسه خانم، والدینش و درخارج از خانواده،زیر نظر استادش لطفی افندی، رشد نمود.

با توجه به ذکاوت فتح الله  گولن، بالاخره، سه عنصر اساسی که شخصیت او را با آشکارترین اوصاف بیان مینمود،  بوجود آمد.

اول: علاقمندی و وابسته گی عمیق او و خانواده اش به دین مبین اسلام.

دوم: علاقه و محبت عمیق او به پیغمبر اکرم صلی الله علیه وسلم و اصحاب او و بعداً به خانواده و تمام موجودات.

سوم: اشکریزی و اضطرابهای او که از در گذشتن استاد مهربانش لطفی افندی، از دست دادن پدر و مادرش که در فاصله یک ساعت از همدیگر، دنیای فانی را وداع گفتند و بالاخره از حالت ناگوار و بدبختی هایی که یخن گیر مسلمانان امروز است، سرچشمه میگیرد.

قبل از توضیح این سه عنصری که شخصیت او را بیان میکند لازم است تا انگیزه بوجود آمدن این 3 عنصر را در سایه خانواده و اطرافیانش مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم.

او روابط عمیقی با خانواده خود دارد.

فتح الله گولن با وجود اضطرابهای پی در پی، پدر کلان و مادر کلان خود را که در بین یک ساعت هردو  داعی عجل را لبیک گفتند، از دست میدهد.

و شب و روز به پروردگار خود دست دعا بلند میکند تا او را هم نزد مادر کلان و پدر کلانش بفرستد.

بعد از وفات برادر کوچکش که او را از دست داده بود، سالها بالای آرامگاه او دست دعا بلند میکند.

گذشته از این حرفها بیائید مانند روحانیون و ملائک، بسوی هم آغوش صفا، صمیمیت و دوستی را گشوده و به عزم ادا نمودن حق اراده هایمان، بیائید کین، عداوت، نفرت، شهوت و غیره اعمال حیوانی را از قلبهای مان دور نموده و از آن هوای پاک رو حانیون استفاده نمائیم و دسته های گل را از عالم لاهوت دسته نموده به دلهای تشنه به محبت و زیبایی تقدیم نمائیم......

Pin It
  • Created on .
Copyright © 1403 صفحه انترنیتی فتح الله گولن. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
fgulen.com وب سایت رسمی فتح الله گولن است